افزایش تولید گندله سنگ آهن

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: میزان تولید گندله سنگ آهن در دولت تدبیر و امید از ۲۱ میلیون تن به ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در کشور رسیده است.
محمدرضا نعمت زاده عصر دوشنبه در آیین افتتاح کارخانه گندله سازی شماره ۲ مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان و مجموعه ورزشی این شرکت در سیرجان که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، افزود: کارخانه گندله سازی شماره ۲ گل گهر یکی از واحدهای کلیدی است و قبل از راه اندازی این کارخانه دچار کمبود گندله بودیم که با راه اندازی آن زنجیره تولید فولاد کشور تکمیل می شود.
وی بیان کرد: در دولت یازدهم تولید کنسانتره در کشور از ۳۱ میلیون تن به ۴۵ میلیون تن در سال رسیده و در زمینه آهن اسفنجی نیز میزان تولید از ۲۲ میلیون تن به ۲۸٫۸ میلیون تن افزایش یافته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: میزان تولید شمش در کشور از ۲۲ میلیون تن به ۲۷ میلیون تن افزایش یافته است و در این زمینه طرح های مختلفی تا پایان سال به بهره برداری می رسد.
'مراحل مختلف تکمیل زنجیره فولاد پس از سنگ آهن که از معدن استخراج می شود، شامل تبدیل سنگ آهن به کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و محصولات فولادی است.'
نعمت زاده ادامه داد: یکی از سیاست های مورد نظر در اقتصاد مقاومتی جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده برای کشور است.
وی گفت: دوستان ما در مجموعه گل گهر سیرجان، گل می آفرینند و اینجا به عنوان یک مرکز، مجموعه معدنی و صنایع وابسته را ایجاد می کنند.
وی خاطرنشان کرد: در این مجموعه در آینده شاهد پیشرفت های بسیار زیادی خواهیم بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در زمینه مس نیز تکمیل زنجیره تولید دنبال می شود افزود: تا حد ممکن برای حل مشکلات حوزه حمل و نقل معدنی و صنعتی با همکاری راه و شهرسازی در حال حل مشکلات موجود هستیم.
وی یادآور شد: صنایع و معادن کشور علاوه بر وظایف ذاتی خود به سایر بخش ها نیز کمک می کنند که این امر موجب شده سوددهی این مجموعه ها کاهش یابد و تقاضا داریم کمک شود هر بخش وظیفه خود را انجام دهد.
نعمت زاده گفت: در قانون پیش بینی شده که وزارت نیرو باید آب و برق را تا پشت دیواره شهرک ها بیاورد اما این کار انجام نمی شود.
وی افزود: در سفر رئیس جمهوری به البرز حدود ۱۲ صنعت با اهمیت راه اندازی می شود.
کارخانه گندله سازی شماره ۲ شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان با ظرفیت تولید پنج میلیون تن گندله امروز – دوشنبه – با حضور معاون اول رئیس جمهوری در این شهرستان به بهره برداری رسید.
چهار زار و ۴۰۰ میلیارد ریال به صورت ریالی و ۱۰۳ میلیون یورو برای احداث این کارخانه سرمایه گذاری شده است و با افتتاح آن برای ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۲ هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی می شود.
معاون اول رئیس جمهوری روز (دوشنبه) در آغاز سفر ۲ روزه به استان کرمان به منظور افتتاح چند طرح بزرگ اقتصادی و عمرانی وارد شهرستان سیرجان شد و مورد استقبال استاندار و جمعی از مسئولان استان قرار گرفت.
مجموعه ورزشی گل گهر نیز امروز با حضور جهانگیری در سیرجان افتتاح شد.
وزرای صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان، نیرو، جهاد کشاورزی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون سازمان برنامه و بودجه و برخی معاونان وزرا در این سفر ۲ روزه اسحاق جهانگیری را همراهی می کنند.
سفر به شهرستان های جنوب استان کرمان و افتتاح طرح های مختلف و شرکت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان از دیگر برنامه های سفر ۲ روزه معاون اول رئیس جمهوری به استان کرمان است.

منبع: پورتال شرکت ملی فولاد http://www.niscoir.com/Portal/Home/