نشانه های خروج فولاد از رکود

این موضوع که نشانه‌های خروج فولاد را بر چه مبنایی می‌توان تعریف کرد، مدیرعامل سابق شرکت ملی  فولاد ایران آن را توضیح می‌دهد.
محمد خان‌داداش‌پور در این‌باره اظهار کرد: براساس پیش‌بینی‌های مطرح‌شده در سطح بین‌الملل، فولاد به‌تدریج در حال خارج شدن از رکود است. براساس گزارش‌های کنفرانس فولاد که این اواخر در دوبی برگزار شد و براساس گزارش‌های بین‌المللی می‌توان نشانه‌های خروج از رکود را در این بازار مشاهده کرد.
 
خان‌داداش‌پور با اشاره به مهم‌ترین دلایل بین‌المللی خروج از رکود بازار فولاد گفت: از جمله مهم‌ترین دلایل خروج از رکود می‌توان به تغییر رویکرد کشور چین در زمینه صادرات فولاد اشاره کرد، چراکه این کشور تصمیم بر کاهش صادرات خود در سطح بین‌المللی گرفته است.
از این‌رو با توجه به این رویکرد، بازار جهانی تا حد قابل‌توجهی از صادرات بی‌حد چین ایمن خواهد ماند. وی در ادامه با اشاره به علائم داخلی خروج از رکود فولاد خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در بعد داخلی نیز نشانه‌هایی برای خروج از رکود اقتصادی در حال نمایان شدن است و باید اذعان کرد که نشانه‌های رشد اقتصادی به سمت مثبت شدن در حال حرکت است. خان‌داداش‌پور باتوجه به رویدادهای خارجی و داخلی پیش‌آمده عنوان کرد: می‌توان نشانه‌های خروج از رکود بازار فولاد را پیش‌بینی کرد. این اوضاع به‌طور یقین نشان از این است که وضعیت فولاد هم در سطح جهان و هم در سطح کشور بهتر خواهد شد.
 خان داداش پوربرای رقابتی شدن فولاد در دوران رونق فولادی عنوان کرد: از این‌رو با توجه به شرایط پیش‌آمده باید به سمت تولید فولاد رقابتی پیش رفت. در حال حاضر برخی ظرفیت‌ها در چشم‌انداز پیش‌روی فولاد در کشور وجود دارند و برخی طرح‌ها نیز در زنجیره فولاد در حال اجرایی شدن هستند اما موضوع قابل‌توجه این است که عمده طرح‌ها و کارخانه‌های در حال بهره‌برداری، طرح‌هایی برای تولید فولاد معمولی به‌شمار می‌روند، درحالی‌که برای رقابتی‌تر شدن فولاد باید به سمت تولید فولاد آلیاژی، ویژه و کیفی گام برداشت.

منبع: پورتال شرکت ملی فولاد http://www.niscoir.com/Portal/Home/