احداث کارخانه جمع آوری گرد و غبار

محیط زیست و نیروی انسانی، دو عنصر مهم و بی مانند در چرخه ی تولید می باشند و توجه به حفظ و سلامتی آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

توجه ویژه به این موضوع در رویکردهای شرکت صنایع فولاد کرمان دلیل مهمی بود تا احداث کارخانه جمع آوری گردوغبار از ابتدای طرح جامع فولاد سازی در دستور کار مدیریت و کارشناسان فنی این شرکت قرار گیرد، به همین منظور پس از انجام مطالعات کارشناسی لازم، با نگاه به موقعیت خاص جغرافیایی منطقه و بررسی شرایط شرکتهای معتبر خارجی و داخلی، جهت اجرای هرچه بهتر و سریعتر این طرح، از بین دو شرکت خارجی و داخلی، در نهایت یکی از شرکت های ایرانی دارای صلاحیت، برای اجرای طرح انتخاب گردید، در این مسیر با توجه به وجود توانایی های بالقوه موجود در استان کرمان و نظر مساعد مدیریت عالی سازمان بر استفاده حداکثری از صنایع درون استانی، مقرر شد با نظارت کامل تیم کارشناس فنی کارخانه، کلیه عملیات طراحی، ساخت، راه اندازی و مهندسی پروژه، توسط شرکت مهندسی انجام شده و ساخت، نصب و راه اندازی به یکی از صنایع درون استانی سپرده شود.

با آغاز عملیات اجرایی در زمستان سال ۱۳۹۳ خاک برداری و تسطیح زمین انجام و به طور همزمان عملیات ساختمانی و ساخت تجهیزات مکانیکی شروع گردید. و در ادامه از پاییز سال ۱۳۹۴ نصب تجهیزات بر روی فونداسیون ها، سفارش ماشین آلات و دستگاههای الکتریکی لازم صورت گرفته است. خوشبختانه در طول اجرای پروژه تا کنون تمامی مراحل خرید، ساخت، انتقال و نصب با سرعت و دقت کامل مطابق برنامه زمان بندی شده انجام شده است. از جمله فعالیت های انجام شده و به عنوان شرح وضعیت فعلی کارخانه می توان به این موارد اشاره کرد:

  1. ساخت، انتقال و نصب بیش از ۸۰۰ تن از تجهیزات مکانیکال و استراکچر، شامل دودکش، بگ هاوس، ایرکولر، مخزن ذخیره، محفظه اختلاط و قسمتی از داکتهای انتقال.
  2. طراحی، ساخت، انتقال و نصب ترانسفور ماتورهای توزیع.
  3. طراحی و سفارش، و آغاز ساخت تابلوهای کنترل و قدرت.
  4. طراحی و سفارش سیستم فیلترینگ، سیستمهای آبگرد، ماشینهای دوار، نقاله های انتقال غبار، محفظه های انفجاری، دمپرها و دریچه ها، کن هوپی و دیگر تجهیزات مربوطه.

امیدواریم با توجه به اهمیت راه اندازی این کارخانه برای رعایت بهداشت محیط زیست و اهمیت ویژه به تکریم نیروی انسانی و سلامت منطقه، با همت همه ی تلاشگران شرکت صنایع فولاد کرمان، انجام پروژه ی مهم کارخانه جمع آوری گرد و غبار هرچه زودتر و مطابق با برنامه پیش بینی شده به نتیجه برسد و بهره برداری از آن آغاز شود.